IBS / Aktualności / Pierwszy spin-off na Wydziale Chemicznym PW

Pierwszy spin-off na Wydziale Chemicznym PW

W styczniu br. z inicjatywy pracowników Wydziału Chemicznego PW oraz Instytutu Badań Stosowanych PW powołano spin-off o nazwie „FIT Sp. z o.o.”. Nowo powstała spółka zajmie się wdrażaniem i rozwojem technologii słabokoordynujących jonów.

Celem działalności spółki jest produkcja nowych jonów, które znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach chemii, m.in. w akumulatorach, katalizie, produkcji polimerów, czy cieczach jonowych.

Słabokoordynujące jony tworzące sól łatwiej się rozłączają z drugim jonem, przez co słabiej z nim oddziałują. Dzięki temu sole takie jako elektrolity pozwalają na większą wydajność ogniwa lub też pozwalają na utworzenie cieczy jonowych o wyjątkowych właściwościach.

Aniony opracowane na Wydziale Chemicznym nie tylko pozwalają na dopasowanie parametrów do potrzeb przemysłu, ale są także dużo bardziej wytrzymałe (np. temperaturowo) niż istniejące rozwiązania komercyjnie dostępne. Oprócz tego są bezpieczniejsze i zawierają mniej toksycznych składników.

Spółka będzie prowadziła sprzedaż zarówno soli metali alkalicznych jak i cieczy jonowych opartych na nowych słabokoordynujących jonach.

FIT Sp. z o.o. została powołana w dniu 25 stycznia 2016 roku. Udziały w spółce objęli pracownicy z Wydziału Chemicznego PW oraz Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej reprezentujący w spółce Politechnikę Warszawską.

Spółkę FIT reprezentuje jednoosobowy zarząd, jego prezesem jest Leszek Niedzicki.

frame-005026
fine ions tech animacja bateria